MENI
početkom ožujka

U Splitu međunarodna konferencija o darovitoj djeci

U organizaciji Splitsko-dalmatinske županije na Medicinskom fakultetu u Splitu održat će se početkom ožujka trodnevna međunarodna konferencija Centra izvrsnosti “Izazovi u radu s darovitom djecom i mladima”, prva takve vrste u Hrvatskoj, najavio je u srijedu na konferenciji za novinare župan Blaženko Boban.

Na trodnevnoj konferenciji sudjelovat će 400 učitelja razredne nastave, nastavnika STEM područja, ravnatelja, stručnih suradnika – psihologa te 20 stručnjaka iz Hrvatske i inozemstva koji rade u području darovitosti.

Župan Boban rekao je kako ga je na organizaciju te konferencije potaknuo razgovor s veleposlanicom Izraela, zemlje s najviše dobitnika Nobelove nagrade u svijetu, a u toj županiji već su tri centra izvrsnosti koje pohađa 330 najdarovitijih učenika, te da su oni “budućnost razvoja prostora lokalne zajednice, ali i Hrvatske”.

Najavio je i uvođenje registra izvrsnosti koji će se nadopunjavati svake godine i koji će biti na usluzi privatnom sektoru i svima onima kojima takvi ljudi trebaju.

“Ovom konferencijom nastavljamo simbiozu znanosti i demografske obnove naše županije. Na njoj će biti sudionici iz Bosne i Hercegovine, Poljske, Mađarske, Njemačke i Makedonije, ali i dva eminentna stručnjaka iz Izraela, njihov državni tajnik i voditelj Centra izvrsnosti. To su ljudi koji zaista imaju što reći. Siguran sam da s aktivnostima Centra izvrsnosti i nizom mjera koje provodimo u našoj županiji više neće biti sve isto. Želimo biti županija znanja i nosioci tih aktivnosti u cijeloj Hrvatskoj”, istaknuo je župan Boban.

Rekao je kako ga je prilikom posjeta Izraelu “fascinirala ljubav prema domovini”, kako gotovo “ne postoji nemoguće”, a odgovornost je povjerena mladim ljudima koji su, kako je rekao, “čak i u segmentu sigurnosti države”.

Pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu, tehničku kulturu i sport Splitsko-dalmatinske županije Tomislav Đonlić rekao je da su organizacijom konferencije i svojim aktivnostima u zadnje dvije godine vrlo jasno poručili da su se opredijelili za izvrsnost umjesto za prosječnost.

“Istina je da je manjkavost našeg obrazovnog sustava dovela do toga da nam djeca koja pokazuju više talenta, znanja i sposobnosti za pojedina obrazovna područja promiču kroz prste”, dodao je.

“Razlog tomu je što nismo razvili modele rada s njima, no ovo što mi radimo zapravo je razvijanje modela uspostave i rada s takvom djecom. Sada već imamo 330 darovite djece u tri centra izvrsnosti, a strateški nam je cilj doći do njih tisuću. Iznimno je velik interes za naše centre izvrsnosti, tako već sada imamo djecu iz drugih županija koja ih pohađaju subotom”, rekao je Đonlić. Najavio je da će iduće godine uspostaviti i centar izvrsnosti prirodoslovlja.

“Cijeli koncept je u organizaciji županije koja ove godine sudjeluje s 1,5 milijuna kuna, a tu su i financijska sredstva dobivena iz EU fondova u iznosu od milijun kuna”, istaknuo je Đonlić.

Konferencija pod nazivom “Izazovi u radu s darovitom djecom i mladima” trajat će od 1. do 3. ožujka.

Komentiraj