BIT ĆE PAKLENO NA DERBIJU

Razbijanje Istre kao uvertira za Dinamo

Nogometaši Hajduka zadržali su maksimalni učinak u MAXtv prvoj ligi pobijedivši u sinoćnjoj utakmici Istru 1961 rezultatom četiri naprema nula.

Računajući domaće prvenstvo i europska natjecanja, Hajduk je u nizu od šest uzastopnih pobjeda i derbi protiv Dinama dočekuje u iznimno pozitivnom ozračju. Prije utakmice, trener Pušnik je najavio određene promjene u sastavu Bilih, ali da će napraviti baš devet promjena u odnosu na susret protiv Oleksandrije u četvrtak – nitko nije mogao predvidjeti. Osim Kalinića koji se ponovno našao među vratnicama, jedino je još neumorni Kožulj bio u prvom sastavu, a osim njih dvojice, u prvi 11 našli su se i: Šimić, Maganto, Pejić, Bašić, Memolla, Tudor, Pejić, Ismajli, Erceg i Franck Ohandza koji je po prvi puta ove sezone igrao od početka utakmice.

Iako je Istra u očajnom rezultatskom nizu, Hajduk je dugo lomio otpor gostiju iz Pule. Jalovi pokušaji splitske ekipe razbijali su se na trideset metara od Vetrana Iveše i sve je upućivalo na to da će se na predah otići s neriješenim rezultatom. A onda je došla 43. minuta i vodstvo Hajduka. Sudac Bel dosuđuje prekršaj nad Tudorom u šesnaestercu Istre i to je penal za Hajduk. Udarac s bijele točke sigurno je realizirao Ohandza za svoj peti gol u sezoni i Hajduk bez neke velike igre dolazi u vodstvo.

Od tada na dalje igrala je samo jedna ekipa i jedino pitanje bilo je s koliko će golova u mreži Istra otputovati kući.

A novi pogodak stigao je u 60. minuti. Španjolac Maganto povukao je skoro s polovice igrališta, prošao dva igrača Istre i dubinskom loptom uposlio Ercega koji lako zaobilazi Ivešu i pogađa za 2:0.

Nastavio je Hajduk pritiskati, a Istra, iako u rezultatskom minusu, jednostavno nije imala snege za poneki izelt naprijed te je ekipa Gorana Tomića utakmicu završila s nula udaraca na gol Hajduka.

A treći i najljepši gol hajduka stigao je u 69. minuti nakon dubinske lopte Vlašića na koju natrčava Said i upošljava Tudora koji efektno petom zabija za 3:0. Do kraja utakmice Istra se potpuno predala, a do vodstva od 4:0 Hajduk dolazi nakon auto gola Žižića iz 79. minute.

Ovom pobjedom splitska momčad izbila je na drugo mjesto s devet bodova utakmicom manje od Rijeke. Istra je, s druge strane, produljila svoj negativni niz na 27 utakmica bez pobjede i očito će za njih i ova sezona biti iznimno teška.

Momčad Marijana Pušnika u srijedu očekuje utakmica protiv Dinama, najveći hrvatski derbi u kojem Hajduk, pred ispunjenim Poljudom, traži nastavak pozitivnog niza pred teška europska iskušenja. Momčad iz Maksimira imala je dan više odmora, ali i Pušnik je jučer odmarao većinu prvotimaca tako da se navijači Hajduka s pravom mogu nadati dobroj igri, a možda i pobjedi protiv vječitog rivala.