Druga ABA Liga

Novi poraz Splita na Gripama nakon vodstva od 20 koševa razlike

Split je nakon vodstva od dvadeset koševa razlike u drugoj četvrtini, priuštio svojim navijačima još jednu infarktnu završnicu i još jednom izgubio.

Nakon što su imali „dobivenu utakmicu“, u zadnjih pet minuta ulazi se s rezultatom 71-67. Nije bilo osobe u dvorani koja u tom trenutku nije pomislila na nemoguć broj utakmica ove sezone u kojima su Splićani izgubili nakon što su vodili petnaest ili više koševa razlike u nekom trenutku.

Minutu kasnije, gosti dolaze samo na poen zaostatka, bilo je u tim trenucima puno grešaka s obje strane, a minutu i dvadeset i osam sekundi prije kraja, Ramljak ima dva slobodna bacanja za prvo izjednačenje na utakmici. Pogađa samo jedno, a u sljedećem napadu Kedžo s druge strane radi isto.

Nakon promašene trice Veljačića, Ramljak još jednom tricom dovodi goste u vodstvo, trideset sekundi do kraja, Zrinjski vodi 78-77. U zadnjih nekoliko sekundi, Split nije uspio ništa promijeniti. Utakmica završava rezultatom 78-82.

Tijek utakmice:

Novi trener, Ante Grgurević, započeo je s Vrgočem i Runjićem u prvoj petorci, uz Cobbinsa, Gabrića i Veljačića. Treba odmah napomenuti da je Marčinković izostao iz postave zbog ozljede, a i Kalajžić i Gizdavčić su bili u postavi samo na papiru, nisu bili spremni za igru, našli su se na klupi samo da popune broj igrača potrebnih za odigravanje utakmice. Opet veliki hendikep za Split s obzirom na već poslovični izostanak Kovačevića i Omrčena.

Baš je Vrgoč otvorio utakmicu tricom, a odmah nakon njega je tricu pogodio i Veljačić. Dobar start Splita je pokvario samo mladi Runjić koji je u manje od tri minute sakupio tri osobne greške. Nakon te tri minute i ubačaja Cobbinsa, Split je vodio 8-0, pa je trener Zrinjskog bio prisiljen rano pozvati svoj prvi time out.

Igralo se koš za koš nakon toga do konca prve četvrtine, a Split je održavao razliku prvenstveno angažiranom i čvrstom obranom, što pokazuje i samo 13 primljenih koševa u tih deset minuta. Gabrić je šutom s poludistance nekoliko sekundi prije isteka vremena doveo Žute na najveću prednost do tada – 24-13.

Drugu četvrtinu domaćini otvaraju serijom od 4-0, pa u jedanaestoj minuti već svijetli + 15 na semaforu, jako lijepo i lepršavo igra Split. Dojam je s tribina da igrači lakše ulaze u ritam igre bez čestih zamjena koje je običavao raditi sad već bivši trener.

Obrana je i dalje bila na razini, gosti nikako nisu uspijevali pronaći put do koša Splita, u šest minuta druge četvrtine upisali su samo dva ubačaja iz igre. Na tri minute do poluvremena, Split je na dvadeset razlike.

Loš napadački dojam gosti iz Mostara popravljaju s tri trice u nizu u tom periodu, pa je Grgurević sad prisiljen pozvati minutu odmora na minutu do isteka poluvremena, jer gosti su se prišuljali na minus četrnaest. „Rastvorilo“ je to do tad nepropusnu obranu Splita, pa se na odmor otišlo sa za goste vrlo prihvatljivih 45-34, s obzirom na ukupan dojam.

Gosti su definitivno uhvatili ritam, dobro otvaraju drugo poluvrijeme, računajući konac prvog dijela, u manje od tri minute napravili su seriju od 17-3 i potpuno se vratili u utakmicu. Stao je i šut Splićana, promašili su nekoliko otvorenih pokušaja, u dvadeset i šestoj minuti rezultat je 52-44 za domaćine.

Split radi seriju od 6-0, dva puta pogađa danas napadački vrlo raspoloženi Cobbins, a Rebić jednom polaže, pa trener gostiju tri minute do konca treće četvrtine, pri rezultatu 58-44 još jednom minutom odmora pokušava zaustaviti seriju Žutih. Split brani sljedeća dva napada gostiju, a Cobbins ubacuje svoj dvadeseti koš za vodstvo od plus šesnaest svoje momčadi.

Gosti se ipak još jednom „vraćaju u život“, do konca treće četvrtine smanjuju minus na samo jedanaest koševa razlike, u zadjih deset minuta ulazi se rezultatom 63-52 za Split.

Gosti bolje otvaraju zadnji period igre, sedam minuta prije kraja dolaze na zaostatak od sedam poena. Vraća se tad u igru Cobbins, koji je za naš ukus malo predugo „odmarao“, pa Split opet ima dominaciju u reketu, pogađaju redom Kedžo i Cobbins, ali Zrinjski uzvraća s dvije trice u nizu.

Nakon toga je na redu već opisana završnica, nažalost, još jednom smo svjedočili prosutim bodovima, koji doduše ne znače puno, ali nikako nije dobro za moral momčadi još jednom ovako izgubiti utakmicu.