saga u sportskoj lučici ne prestaje

Problemi u lučici Zenta: “Lako za nas odrasle, ali ovo je atak na djecu i onemogućavanje djeci bavljenja sportom”

Ne prestaje saga na prostoru sportske lučice Zenta sa kojeg Pomorsko športsko društvo (PŠD) Zenta svim silama pokušava izbaciti članove jedriličarskog kluba.

Iza svega naravno, kako je to običaj u Hrvatskoj, stoji novac i to poveliki, broji se u milijunima. Naime, prema dostupnim financijskim izvještajima prihodi lučice Zenta su oko 4 milijuna kuna godišnje, a pretpostavka je da je lučica uprihodila oko 20 milijuna kuna u posljednjih sedam godina.

Sve institucije koje su trebale reagirati već prije pet godina kada je PŠD-u istekla koncesija na ovom prostoru, šute, a kako je to kod nas i običaj tim činom dali su otvorene ruke svima onima koji su željeli iskoristiti bezakonje, da rade što im je volja. Međutim, Jedriličarski klub Zenta i njihovi članovi odlučili su da je dosta zastrašivanja, pilanja pontona, postavljanja kabela na način da ugrožavaju živote ljudi, a sve kako bi se omogućila komercijalizacije ove lučice, dosta je pilanja pontona čime se djeci oduzima mogućnost da odrađuju treninge, dosta je nezakonitih vađenja brodica sa uredno plaćenih vezova, dosta je bacanja pehara, koja su djeca svojim trudom osvojila, u smeće.

Ako vlast neće mrdnuti prstom, oni će ih upozoravati na sve nepravilnosti, zvat će policiju, slati dopise i tražit će da se situacija jednom za svagda napokon riješi.

GALERIJA: Evo kakvo je stanje danas na Zenti

U cijelu situaciju upućene su sve nadležne institucije, od policije, carine, DORH-a, Grada, Županije, Ministarstva financija i Ministarstva mora, prometa i infrastrukture. Postavlja se pitanje zašto se već godinama ne čini ništa. Isto to pitanje, kao i kakav je plan za budućnost lučice Zenta postavili su i Ministarstvu mora i Županiji, no nikakav odgovor nisu dobili.

U utorak se o cijelom slučaju oglasila Županija na svojim stranicama, apeliraju na Ministarstvo da pod hitno lučicu prepuste na upravljanje Lučkoj upravi.

“S obzirom na brojne probleme i nezakonitosti koji se događaju na području sportske luke Zenta u Splitu, a koja je temeljem uredbe o razvrstaju luka otvorenih za javni promet i luka posebne namjene (Narodne novine, broj, 110/04, 82/07) pod Vašom nadležnošću, ovim putem Vas molimo na ubrzano postupanje te donošenje Odluke o davanju Lučkoj upravi Splitsko-dalmatinske županije na privremeno upravljanje i korištenje lučkog područja luke posebne namjene – sportske luke Zenta kako bi se privremeno reguliralo upravljanje i korištenje spomenute sportske luke te krenulo s pripremanjem zakonskih uvjeta za pokretanje postupka davanja koncesije na pomorskom dobru”, stoji u dopisu koji je nadležnom ministarstvu poslao privremeni pročelnik UO za turizam i pomorstvo SDŽ Stipe Čogelja.

“Nije ni to idealno rješenje, ali je bolje od sadašnjeg stanja i to očekujemo zadnjih 6 godina, međutim nije do županije. Državno odvjetništvo je tu stavilo blokadu jer su luke veće od 250 vezova od državnog značaja, pa su pod nadležnošću Državne lučke uprave i za njih koncesiju izdaje Vlada. Pošto Državna lučka uprava nema ljudi ni kapaciteta, vode se pregovori može li nas preuzeti županijska. Čeka se odluka Vlade. Želimo da institucije profunkcioniraju i da se to dogodi iako gašenjem udruge gubimo imovinu društva, koja je naša zajednička, ali i ovako je zadnjih godina ne možemo koristiti”, kaže predsjednik JK Zenta Damir Dominović.

Podsjetimo, PŠD Zenta nastalo je 1934. godine, a činila su ga tri sportska kluba – Klub športskih ribolovaca Zenta, Jedriličarski klub Zenta i Ronilački klub Zenta. Glavna djelatnost Društva je upravljanje i briga o lučici u svrhu financiranja razvoja sporta. Međutim, s vremenom stvari su izmaknule kontroli i 2012. godine novi Nadzorni odbor društva utvrdio je brojne nepravilnosti i pokrenuta je smjena kompletne Uprave društva zajedno s predsjednikom. Brojne nepravilnosti dovele do gubljenja koncesije 2014. godine. Istekla je koncesija na sportsku lučicu, a zbog utvrđenih nepravilnosti, ista nije produžena.

“Inspekcijskim nalazom Ministarstva pomorstva utvrđeno je 12 prekršaja od kojih je 7 dovoljan razlog za oduzimanje koncesije. Od tada stanje ne samo da se nije popravilo, već tajnik udruge koji je samozvano preuzeo ulogu svih tijela društva i kapetan lučice Vlado Majić maksimalno komercijaliziraju lučicu i sada imamo 80 posto brodova koji rade transfere na području naše županije. To je eklatantan primjer kako se vara država jer je oštećen i državni proračun. Plaća se naknada za koje nema osnova, jer nema koncesije za sportsku luku, a obavlja se komercijalna djelatnost za koju su naknade veće. Prihod se ne vraća u sport već ide na razne intelektualne usluge, projektiranja, gdje točno ne znamo jer posljednjih pet godine nema financijskih izvještaja”, kaže Dominović.

Nakon gubitka koncesije luka je nastavila s radom, a u nedostatku uprave, njom je nastavio upravljati tajnik Društva, ujedno i tajnik Ronilačkog kluba Vlado Bužančić. Iako izbrisan iz Registra udruga kao osoba ovlaštena za zastupanje, Bužančić se poziva na Pravilnik o radu na kojem piše da je donesen 31. siječnja 2009., a stupio na snagu 26. siječnja 2009., što znači stupio je na snagu prije nego je donesen.

“Prijavljivali smo društvo Zenta zbog nezakonite koncesije i nezakonitog poslovanja, čemu su se jedriličari, ribari, ali i nadzorni odbor društva do 2014. godine odlučno usprotivili, boreći se protiv komercijalizacije sportske lučice, protiv izgradnje od rotirajućih restorana, poslovnih modula i korištenja luke kao luke nautičkog turizma. Našli smo se na udaru tajnika društva Vlade Bužančića koji od 2014. godine, od kada nema nikakve uprave u društvu, upisao u registar temeljem krivotvorene isprave kao osoba ovlaštena za zastupanje. Napravio je to još 2010. godine, što smo sudski sedam godina morali osporavati da bi on konačno bio izbrisan iz tog registra. On raspolaže sa gotovo 4 milijuna kuna sredstava društva, koji jednim velikim dijelom ubire od nelegalne djelatnosti primanja čarter brodova i primanja usluga u sportskoj lučici brodovima koji bi zapravo trebali biti u luci nautičkog turizma.“

Nažalost, sredstva društva su neiscrpan izvor prihoda, ali i mogućnosti za angažiranje odvjetnika i pokretanje čitavog niza sudskih postupaka i zavlačenje državnih institucija, a sve kako bi se sport izbacio iz lučice Zenta.

“Kolika je samovolja i bahatost Bužančića najbolje govori i primjer zapadnog lukobrana, koji je uređen i ima svu infrastrukturu, a na kojem su smješteni prostori Ribarskog kluba, a da bi njima isključio vodu i struju, isključio je kompletnu mrežu i onda je provukao kabele pedeset metara kroz more da bi omogućio opskrbu čarterima, koja tu ne smiju biti.”

Uz sve to, onemogućuje rad sportašima, policiju su zvali nebrojeno puta, oni dođu, zapišu i odu, a to se i danas dogodilo. Naime tijekom noći u prostor kluba uvedena su četiri nova broda. Ispilan je ponton vrijedan 40 tisuća kuna, koji su platili članovi JK Zenta.

“Lako za nas odrasle, nas korisnike lučice koji će se izboriti na ovaj ili onaj način, ali ovo je atak na djecu i onemogućavanje djeci bavljenja sportom. Kada vam ovakvi monstrumi krenu po institucijama i pričaju o tome da su ovdje fiktivna djeca koja nemaju rezultata to je užas. Toj djeca su prije neki dan pehari i diplome, nagrade, pakovane u kesama u smeća i složene na gomilu. Ne znamo više kako funkcionirati. U ovoj državi nikoga nije briga. Svi peru ruke, nitko nije odgovoran, policija stalno evidentira nepoznate počinitelje iako smo postavili kamere i točno se vidi tko uzurpira prostor. Porezna uprava je napravila inspekcijski nadzor i kontrolirali da li se plaća PDV. Evidentirali su da ima čarter kompanija, ali dok se porez plaća sve je u redu”, kaže Dominović, a dodaje i kako je odvjetnik Bužančića bivši župan Kruno Peronja što mnogo toga govori.

“Ovo je bezvlašće i katastrofa našeg društva. Tko je Bužančić da provodi blokadu bez sudske presude”, kaže Boris Boban iz RK Zenta.

Bužančić se, kažu nam sugovornici, redovito služi prijetnjama i zastrašivanjem članova, a neki od njih su se i ozbiljno razboljeli zbog sudskih postupaka, riječ je uglavnom o penzionerima.

“Kada čovjek osjeti da je netko nemoćan i da mu se tu ne može suprotstaviti, da bi nastavio komercijalizaciju lučice izvadi brod vanka, baci ga na otpad brodova, ljudi zovu policiju, oni evidentiraju i tada se moraju sudski goniti protiv njega. To su ljudi koji podržavaju sport, jedriličare i ribare”, dodaje Dominović.

To se dogodilo jednom od osnivača kluba Juraju Karuzi, a sve uz objašnjenje da nije plaćao članarinu. Dvije godine su se sporili na sudu da bi dobili postupak, brod je vraćen u more, ali sa oštećenjima koja će njegovu obitelj skupo stajati.

“Članarinu smo plaćali, a brod nam je izbačen kako bi se koristio u komercijalne svrhe. Hoćemo li ih tužiti za štetu ne znamo, izludili smo se i ove dvije godine po sudu, otac je dobio moždani udar kada je vidio da mu je brod dignut iz mora. Sve to zbog gospodina Bužančića koji nije dozvolio niti da se razgovara”, kaže njegova kćerka Mirna Bronić.

Sportaši sa Zente kažu kako su taoci jednog čovjeka koji vlada ovim prostorom i to sve bez koncesije i ikakvih pravih osnova.

Komentiraj